Sista matchen innan sommaruppehållet. Kinna IF gästar Mörlanda Sportcenter. Kan AIF vinna för femte gången i rad mot Kinna? Matchstart 19.00!
Kinna IF gästar Mörlanda Sportcenter!
Sista matchen före sommaruppehållet är ett härligt derby mot Kinna IF. Detta Kinna som AIF de senaste åren har mycket god statistik mot. Segermatchen 2-0 förra veckan var fjärde raka segern för AIF mot Kinna i seriesammanhang.
Tidigare möten lagen emellan:
2008
25/4 - Annelunds IF – Kinna IF 1-3
Målskytt för AIF, Rikard Jacobsson
21/9 - Kinna IF – Annelunds IF 1-2
Målskyttar för AIF, Michael Andersson och Peo Häggström
2009
5/8 - Kinna IF – Annelunds IF 0-3
Målskyttar för AIF, Peter Andersson, Kristoffer Holmén och Stefan Sjöberg
12/9 - Annelunds IF – Kinna IF 2-1
Målskyttar för AIF, Stefan Sjöberg och Herman Lennartson
2010
23/6 - Kinna IF – Annelunds IF 0-2
Målskyttar för AIF, Peter Andersson och Tobias Bayard
Nyckeln till AIFs fina vårsäsong har varit den stabila defensiven. De grönvita har förvisso släppt in hela 22 mål, men hälften av dessa har kommit i de klara förlustmatcherna mot Karlskoga och Gunnilse. Just försvarsspelet var det som lade grunden till segern för en vecka sedan. Kinna hade mycket boll, men AIF släppte till mycket få målchanser.
Säsongen inleddes med tre raka förluster för AIF. Sedan dess har man dock visat en oerhörd stabilitet och poängen har rullat in. I de senaste åtta matcherna har sex segrar, en oavgjord och en förlust noterats. På måndagsträningen, den sista inför matchen, betonade tränare Strind hur viktigt det är att de grönvita är fokuserade på den uppgiften som väntar. Vi får inte slå oss till ro och känna oss nöjda med det vi presterat så här långt i vår, utan gripa chansen att sätta pricken över i:et med ytterligare en bra prestation.
Läget i laget
Kvartetten Michael Andersson, Robert Holmén, Marcus Härnälv och Oscar Unosson är skadade och inte tillgängliga för spel i våravslutningen.
Daniel Gustafsson utgick senast efter att ha fått en smäll mot låret, men var tillbaka i träning i måndags och är klar för spel.
Preliminärt matchar AIF samma startelva som senast:
Christian Carlsson – Tobias Holmén, Peter Andersson, Björn Holmén, Mattias Petersson – Daniel Gustafsson, Kristoffer Holmén, Herman Lennartson, Marc Axengren – Stefan Sjöberg, Tobias Bayard – Philip Haag (mv), Tobias Andersson, Emil Laposa, Mathias Stenqvist, Edvig Salihi, Gustav Carlsson
Kan du inte följa matchen på plats på Mörlanda Sportcenter rekommenderar vi liverapporteringen på länken nedan.
Läs mer på: http://www.everysport.com/sport/fotboll/division-2-herr/vaestra-goetaland/event/2010-06-30/annelunds-if-kinna-if/12301811
D